![](https://www.alal.gr/wp-content/uploads/2023/06/Ράλλυ_Φθιώτιδος_2023_ΔΤ_4_2-1024x683.jpg)
Στην Πλατεία Πάρκου δόθηκε το βράδυ της Παρασκευής η πανηγυρική εκκίνηση του ασφάλτινου Ράλλυ Φθιώτιδος. Συνολικά 57 πληρώματα θα εκκινήσουν το Σάββατο στον αγώνα που αποτελεί τον δεύτερο γύρο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ράλλυ Ασφάλτου και τον τέταρτο γύρο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ράλλυ Ιστορικών αυτοκινήτων. Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Υπουργός Μεταφορών και Υποδομών, κ. Χρήστος Σταϊκούρας, ο Δήμαρχος Λαμιέων κ. Ευθύμιος Καραΐσκος, ο Μητροπολίτης Φθιώτιδος Συμεών, ο Πρόεδρος Επιμελητηρίου Φθιώτιδος κ. Θανάσης Κυρίτσης και πλήθος Αντιδημάρχων της πόλης. Τα πληρώματα στην πλειονότητά τους δήλωσαν ευχαριστημένα με τη χάραξη του αγώνα και ειδικά με την ενιαία διαδρομή «Μπράλος-Παύλιανη» που χρησιμοποιείται για πρώτη φορά σε αγώνα ράλλυ.
![](https://www.alal.gr/wp-content/uploads/2023/06/Ράλλυ_Φθιώτιδος_2023_ΔΤ_4_3-1024x683.jpg)
Οργανωτής του αγώνα είναι η Αγωνιστική Λέσχη Αυτοκινήτου Λαμίας (Α.Λ.Α.Λ.) και συνδιοργανωτές είναι η Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας, ο Οργανισμός Πολιτιστικής Ανάπτυξης Στερεάς Ελλάδας (Ο.Π.Α.ΣΤ.Ε.) ο Δήμος Λαμιέων, ο Δήμος Δελφών, ο Δήμος Αμφίκλειας-Ελάτειας, ο Δήμος Καμένων Βούρλων και το Επιμελητήριο Φθιώτιδος.
![](https://www.alal.gr/wp-content/uploads/2023/06/Ράλλυ_Φθιώτιδος_2023_ΔΤ_4_4-1024x683.jpg)
Το πρωί του Σαββάτου, οι αγωνιζόμενοι θα αναχωρήσουν στις 09:00 από την Πανελλήνια Έκθεση Λαμίας και θα κατευθυνθούν στην εναρκτήρια ειδική διαδρομή του αγώνα «Μπράλος-Παύλιανη», η οποία πραγματοποιείται για πρώτη φορά ως ενιαία, με το συνολικό της μήκος να φτάνει τα 30,35 χιλιόμετρα. Στη συνέχεια, θα αγωνιστούν στην ειδική διαδρομή «Καλοσκοπή», μήκους 10,92 χιλιομέτρων και θα επιστρέψουν στην Πανελλήνια Έκθεση Λαμίας. Έπειτα από το 30λεπτο service, θα διέλθουν και πάλι από τις ειδικές διαδρομές «Μπράλος-Παύλιανη» και «Καλοσκοπή» και θα τερματίσουν στην Πανελλήνια Έκθεση Λαμίας στις 15:12. Η απονομή των επάθλων θα διεξαχθεί στην Πλατεία Πάρκου στις 20:00. Τα αγωνιστικά χιλιόμετρα είναι 82,54 km και τα συνολικά χιλιόμετρα 212,30 km.
![](https://www.alal.gr/wp-content/uploads/2023/06/Ράλλυ_Φθιώτιδος_2023_ΔΤ_4_1-1024x683.jpg)
Η Αγωνιστική Λέσχη Αυτοκινήτου Λαμίας (Α.Λ.Α.Λ.) θέλει να ευχαριστήσει τους υποστηρικτές του αγώνα, Opel Karellis Group, Κεντρική Οδός, Flame Stop (Πυροσβεστήρες), Time Out Catering, τα Νερά Ιόλη και την Tsakonitis Printing Solutions.
![](https://www.alal.gr/wp-content/uploads/2023/06/Ράλλυ_Φθιώτιδος_2023_ΔΤ_4_5-1024x683.jpg)
![](https://www.alal.gr/wp-content/uploads/2023/06/Ράλλυ_Φθιώτιδος_2023_ΔΤ_4_6-1024x683.jpg)
![](https://www.alal.gr/wp-content/uploads/2023/06/Ωράριο_Εκκίνησης_Φθιώτιδος_2023-page-001-724x1024.jpg)
![](https://www.alal.gr/wp-content/uploads/2023/06/Ωράριο_Εκκίνησης_Φθιώτιδος_2023-page-002-724x1024.jpg)
Ιστοσελίδα αγώνων: https://www.alal.gr/rally-fthiotidas-2023/
Ζωντανά αποτελέσματα: www.infomega.gr/live
Facebook: https://www.facebook.com/alalamias1970
Instagram: https://instagram.com/alalamias
Γραφείο Τύπου – Αγωνιστική Λέσχη Αυτοκινήτου Λαμίας (Α.Λ.Α.Λ.)